Mart 24, 2023

WordPress, bugünün dijital dünyasında en çok kullanılan ve popüler içerik yönetim sistemlerinden biridir. WordPress ile bir web sitesi oluşturmak kolay ve hızlıdır. Bunun yanı sıra, SEO uyumlu olması nedeniyle de tercih edilir. Wix’in son yıllardaki çıkışına rağmen, WordPress hala açık ara en çok kullanılan ve en popüler CMS (Control Management System & İçerik Yönetim Sistemi) diyebiliriz. Yazımın devamında, WordPress nedir, nasıl kullanılır, ne işe yarar, avantajları nelerdir ve neden bu kadar popüler gibi konular hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

WordPress Nedir?

wordpress admin paneli arayüzü

WordPress, PHP programlama dili ve MySQL veritabanı kullanılarak oluşturulmuş bir içerik yönetim sistemidir. Kullanıcıların web sitelerini kolayca oluşturmasına, yönetmesine ve yayınlamasına olanak tanır. WordPress, açık kaynaklı bir yazılımdır, yani herkes tarafından ücretsiz olarak indirilebilir ve kullanılabilir.

WordPress, kullanıcılara özelleştirilebilir birçok tema ve eklenti seçeneği sunar. Bu sayede, web sitesinin görünümünü ve işlevselliğini kolayca değiştirebilirsiniz. Ayrıca, WordPress’in kullanımı kolay arayüzü, herhangi bir teknik bilgiye sahip olmayanların bile kolayca bir web sitesi oluşturabilmesini sağlar.

WordPress: SEO Uyumlu CMS

SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. SEO, bir web sitesinin arama motorları tarafından kolayca taranabilmesi ve sıralama alması için yapılan işlemleri kapsar. WordPress, SEO uyumlu olması nedeniyle tercih edilen bir içerik yönetim sistemidir.

Gene de burada her WordPress web site SEO uyumludur gibi bir yanılgıya düşmemek gerekir. WordPress size SEO uyumlu bir web site kurmanız için tüm imkanları sağlar, lakin bunu doğru düzenlemek sizin elinizde. Daha önce berbat halde birçok WordPress web site gördüm. Eğer bu konuda kendinizden emin değilseniz bir freelance seo uzmanı ile çalışmayı düşünebilirsiniz.

WordPress ile; URL yapıları, anahtar kelime yoğunluğu kontrolü, meta açıklamaları, başlıklar ve alt başlıklar gibi temel SEO uygulamaları kolaylıkla yapılabilir.

WordPress’in en önemli gücü bence eklentileridir. Eğer sitenizde istediğiniz bir şeyi yapamıyorsanız, çok büyük ihtimalle onun için bir eklenti vardır. Bunların en popüleri olan Yoast SEO eklentisi ve benzeri eklentiler; 301 yönlendirmeleri, site haritası, schema işaretlemeleri gibi birçok detayı kolaylaştırmaktadır.

Ayrıca, WordPress’in hızlı yükleme süreleri ve mobil uyumlu birçok teması vardır. Bunlardan birini seçmeniz SEO sıralamalarınızı iyileştirmeye yardımcı olur.

WordPress Nasıl Kullanılır?

WordPress ilk başta belki biraz karışık gelebilir ama hızlıca alışırsınız. Temel özellikleri ile kullanması kolaydır diyebilirim. Lakin bazı detayları düzenlemek isterseniz ve eğer araştırmaya yeterince vaktiniz yoksa biraz zorlanmaya başlayabilirsiniz. Ama azimle uğraşan genelde aradığını bulur diyebilirim WordPress’te.

İlk adım, bir web hosting ve bir alan adı (domain) satın almaktır. Daha sonra, WordPress’i indirin ve yükleyin. WordPress yüklendikten sonra, birçok tema ve eklenti seçeneğine sahip olacaksınız.

Sonra, en önemli adım! Seçeceğiniz tema… Ücretli ve ücretsiz birçok tema mevcut. Baştan doğru temayı seçerseniz sonra tema geçişiyle uğraşmamış olursunuz. Ücretsiz temalara wordpress içinden bakabilirsiniz. Ücretli temalar için themeforest ve envoto önerebileceğim platformlar.

Sonrasında temanızla ve kuracağınız eklentilerle birlikte web sitenizi geliştirebilirsiniz.

WordPress Neden Bu Kadar Popüler?

Temalardaki çeşitlilik bence burada en önemli faktörlerden birincisi. Hemen her iş kolu, her konu ile ilgili özelleştirilmiş birçok tema bulabilirsiniz WordPress’te.

İkinci özelliği eklentiler. Eklentilerle hemen her şeyi yapmanıza olanak sağlar WordPress.

wordpress eklentiler sayfası arayüzü

WordPress’in popülerliğinin başka nedenleri de olabilir. Kullanımı kolay arayüzü sayesinde, herhangi bir teknik bilgiye sahip olmadan bile web sitesi oluşturabilmenizi sağlar ve bunu sağlayan (hatta daha da kolaylaştıran) rakiplerinden çok daha eski ve dolayısıyla daha güvenilirdir.

WordPress, açık kaynaklı bir yazılımdır, yani herkes tarafından ücretsiz olarak indirilebilir ve kullanılabilir. Bu da, küçük işletmeler ve bireysel kullanıcılar için maliyeti düşürür.


Sonuç olarak WordPress: tema seçenekleri, her derde deva eklentileri, kullanım kolaylığı, eski ve öncü CMS olması, özelleştirilebilir ve SEO dostu özellikleri sayesinde popüler bir içerik yönetim sistemidir. Herhangi bir teknik bilgiye sahip olmayanların bile web sitesi oluşturabilmesini sağlar ve arama motoru sıralamalarınızı iyileştirmenize yardımcı olur.


Sıkça Sorulan Sorular

Hotjar WordPress Nedir?

Hotjar, web sitenize giren kullanıcıların hareketlerini ve yaptıklarını izlemenizi sağlayan bir uygulamadım ve WordPress eklentisi de mevcuttur.

WordPress Temaları Ücretli midir?

WordPress için ücretli ve ücretsiz temalar mevcuttur. Eğer çok detaylı bir web site kurmayı düşünmüyorsanız ücretsiz bir tema işinizi görebilir. Daha sonra dilerseniz temanın ücretli versiyonunu satın alabilirsiniz.

WordPress Kullanımı Kolay mı?

WordPress kullanıcı dostudur ve biraz alıştıktan sonra kullanımı oldukça kolay gelecektir. Seçeceğiniz temalar ve kuracağınız eklentiler WordPress kullanımında kilit noktalardır.

Paylaş

Çekinme! Blog Yazısına Bir Yorum Bırak!