Haziran 5, 2022

SEO Uyumlu Web Sitesi Nedir?

Web sitenin SEO uyumlu olması Google gibi arama motorlarına uygun ve bu motorların arama sonuçlarından trafik çekmeyi amaçlar şekilde tasarlanmasıdır.

SEO kapsamlı ve geniş bir konu olduğu için SEO uyumlu web sitenin birçok farklı konuda doğru yapılandırılması gerekebilir. Teknik konularda mümkün olduğunca kusursuz bir yapı kurulması, site hiyerarşisinin SEO göz önünde bulundurularak kurgulanması, site hızı, anahtar kelimelerin göz önünde bulundurularak sayfalar oluşturulması, site içi linklemeler, ssl, site yönlendirmeleri, keyword cannibalization gibi birçok konuda web sitesinin doğru kurgulanması arama motorlarına uyumu ve dolayısıyla edinilecek trafiği arttıracaktır.

SEO göz önünde bulundurulmadan yapılan bir web sitesinin arama motorlarından trafik çekme ihtimali oldukça düşüktür ve trafik çekse de potansiyelinin altında kalacaktır.

SEO Uyumlu Web Sitesi Nasıl Yapılır?

seo uyumlu web site nasıl yapılır screaming frog

Web site eğer daha yapım aşamasından SEO uyumlu şekilde tasarlanırsa işler daha kolay olacaktır. SEO uzmanı ile yazılımcı kurguda beraber hareket eder ve yazılımcı SEO uzmanının önerilerine uyarak web siteyi en baştan SEO uyumlu olarak kurgulayabilir.

Eğer web site en başta SEO kriterleri gözetilmeden kurgulandıysa daha sonraları düzenlemek daha zorlu olabilmektedir. Lakin bir SEO uzmanının başlıca görevlerinden biri de bu tip web siteleri SEO uyumlu hale getirmektir. Eğer doğru SEO uzmanı ile çalışırsanız web siteniz zamanla arama motorlarında daha güçlü hale gelecektir.

WordPress gibi araçlarla da web site yapılabilmektedir. Ben bir SEO uzmanı olarak şu an içinde bulunduğunuz kendi web sitem dahil birçok web site tasarladım. Web siteyi tasarlarken her noktada SEO uyumunu gözettiğim için web site doğal olarak daha avantajlı bir şekilde kurulmuş oluyor. Eğer SEO uyumlu web site konusunda benimle çalışmak isterseniz iletişime geçebilirsiniz.

SEO Uyumlu Web Tasarım Nedir?

Google için mobil uzun zamandır bilgisayardan daha ön planda. Web sitenin mobil uyumlu & responsive olması önemli kriterlerden.

Diğer bir önemli kriter olan site hızı göze çarpıyor. Tasarım kurgulanırken site hızı da mutlaka göz önünde bulundurulmalı.
Bir diğer kapsamlı kriter ise web sitenin sağlayabileceği hareket alanı. SEO uyumlu bir web tasarımda SEO’ya yönelik güncellemeler daha rahat yapılabilirken daha katı ve düzenlenmesi zor tasarımlarda birçok farklı sorun çıkabilmekte ve SEO uzmanının istediği güncellemeler tam olarak uygulanamamakta. Bu tip durumlarda yazılımcı ile istişare edip yaratıcı alternatifler bulmak gene SEO uzmanının görevlerindendir.

SEO Uyumlu Web Tasarım Nasıl Yapılır?

seo uyumlu web tasarım nasıl yapılır

SEO uyumlu web tasarım wordpress gibi bir CMS kullanarak yapılabilir. Veya bir yazılımcı sıfırdan bir kurgu yapıyorsa SEO uzmanı ile birlikte çalışabilir. Burada önemli olan kullanılan temanın veya oluşturulan web sitenin kurgusunun SEO uyumlu olması ve tabii ki temayı kurgulayan kişinin SEO’yu göz önünde bulundurarak yola çıkması ve her aşamada bu şekilde çalışmasıdır.

Eğer yazılımcı veya web siteyi yapan kişinin SEO bilgisi yoksa bir SEO uzmanı ile çalışarak SEO uyumlu web tasarım oluşturulabilir.

Site İnşası Nasıl Yapılmalıdır?

Site inşası kritik konulardan biridir. Önemli görülen sayfalar ve anahtar kelimeler belirlenip site inşası yapılırken kurguda ön plana çıkarılmalıdır. Başlıklar ve alt başlıklar belirlenmelidir. Keyword cannibalization konusuna dikkat edilmeli, aynı anahtar kelimeyi hedefleyen birden çok sayfa oluşturulmamalıdır.

Breadcrumb (Site Hiyerarşisi)

Site inşası belirlenirken site hiyerarşisi de dikkatle belirlenmelidir. Breadcrumb ile konular ve alt konular doğru şekilde kurgulanmalıdır.

Site inşası ve breadcrumb da dahil birçok konuda daha detaylı bilgilere SEO Nedir? Nasıl Yapılır? yazımdan ulaşabilirsiniz.

Site İçi Linkleme

Site içi linklemeler hem kullanıcının web site içinde dolaşımını sağlar. Hem de arama motorlarının web sitenin yapısını anlamasına yardımcı olur.

Önemli görülen sayfaları ön plana çıkartacak bir site içi linkleme ile web site SEO konusunda daha iyi noktalara gelecektir.

Onpage SEO

Web sitedeki her sayfanın belli başlı SEO optimizasyonları bulunmaktadır. Bunlar sayfa özelinde ciddi fayda sağlayacağı için her bir web sayfamızda Onpage SEO’ya önem verilmelidir.

Title, header etiketleri, URL yapısı, alt etiketi, anahtar kelime kullanımı gibi onpage SEO konuları doğru şekilde yapılandırılmayan bir sayfanın ve dolayısıyla web sitenin SEO uyumlu olabileceğini söyleyemeyiz.

Keyword Cannibalization (Anahtar Kelime Yamyamlığı)

SEO uyumlu olarak düzenlenmeyen web sitelerdeki ana sorunlardan biridir. Bir anahtar kelimeye yönelik birden fazla sayfa olması nedeniyse sayfalar birbirleri arasında rekabet eder ve arama motorlarında yeterince iyi sıralanamaz.

Her anahtar kelimeye özgü indexlenecek sadece bir sayfa belirlenmelidir. Eğer birden fazla sayfa oluşturulacaksa canonical, noindex gibi alternatifler oluşturularak web site SEO uyumlu olarak yapılandırılmalıdır.

Anahtar Kelime Odaklı Sayfalar

zeytinyağı anahtar kelime

Anahtar kelimelerin belirlenip üzerinde çalışılması SEO’nun vazgeçilmez kısımlarındandır. Potansiyelli ve hedef kitleye yönelik anahtar kelimelerin belirlenip doğru şekilde kullanılması SEO uyumu açısından en kritik noktalardandır. Eğer sayfaların odaklanacağı anahtar kelimeler belirlenmez ve potansiyelli anahtar kelimelere yönelik sayfalar oluşturulmazsa web sitenin organik trafik açısından potansiyelinin çok altında kalması kaçınılmazdır.

Site Hızı

Site hızı hem Google ve arama motorları hem de kullanıcı deneyimi açısından önemli bir kriterdir. Bu nedenle site hızı hem algoritmik olarak direkt hem de kullanıcı hareketleri nedeniyle endirekt olarak sıralamaları etkiler.

Mobil Uyumlu & Responsive Tasarım

Mobil uyumlu web sitelerin sıralamalarda yer alabilmesi pek mümkün değil. Artık mobil uyumlu olmayan web site neredeyse kalmadı lakin mobil uyumlu her web sitenin gerçekten uyumlu olduğunu söyleyemeyiz.

Kullanıcıya mobil kısımda hızlı ve iyi bir deneyim sağlamak, ayrıca mobilin farklı boyutlarında ve tablet gibi araçlarda da aynı performansı verebilmek SEO uyumu açısından da önemli konulardan.

SEO Uyumlu Ne Demek

SEO uyumlu web sitenin temel SEO kurallarına uyumlu olması demektir. Bu temel kurallar: teknik SEO, içerik, anahtar kelime. site hızı ve mobil uyumluluk gibi konuları içerir.

WordPress Web Siteler SEO Uyumlu mu?

Wordpress web site tema örnekleri

WordPress’in birçok farklı ücretli & ücretsiz teması bulunmakta. Bunların büyük çoğunluğu SEO uyumlu olarak tasarlanırken birbirlerine göre çeşitli avantajları ve dezavantajları bulunmakta. Yani WordPress genel olarak SEO uyumlu iken, seçeceğiniz wordpress teması burada ana belirleyici olacaktır.

WordPress temalar için wordpress üzerinden temaları inceleyebilir, ücretli sürümlerini satın alabilir veya envato, themeforest gibi prestijli tema platformlarından satın alabilirsiniz.

Dünyadaki 2022 itibari ile web sitelerin %40’a yakınının WordPress olduğu birçok farklı kaynakta söyleniyor. Bu sayı 2019’da %30 civarı olarak belirtiliyordu.

Wix Web Siteler SEO Uyumlu mu?

Wix genel olarak SEO açısından önerilmemekteydi lakin son zamanlardaki geliştirmelerle birlikte daha SEO uyumlu görünmektedir. Gene de henüz wordpress gibi CMS’ler kadar kendisini kanıtlamamıştır.

WordPress Web Siteler SEO Uyumlu mu?

WordPress genel olarak SEO dostudur ve ciddi SEO başarıları yakalayan wordpress web siteler vardır. Burada önemli olan sizin wordpress ile sitenizi nasıl kurguladığınız, hangi temaları kullandığınız, doğru SEO çalışmalarını yapıp yapmadığınız gibi konulardır.

Paylaş

Çekinme! Blog Yazısına Bir Yorum Bırak!